Velora Core/ 68oz
Velora combines refined texture and durable construction to create polished outdoor spaces built to perform beautifully.
A versatile foundation turf designed to anchor a space with consistent appearance and dependable performance.
| SKU | 546SG |
|---|---|
| Type | Velora |
| Material | Polyethylene / Polypropylene |
| Backing | 26 oz/yd² | Stabilized dual layered woven polypropylene/urethane |
| Face Weight | 42 oz/yd² |
| Total Weight | 68 oz/yd² |
| Pile Height | 1.38 in |
| Roll Size | 15 x 100 |
| Roll Width | 15 ft |
| Roll Length | 100 ft |
| Unit | sq ft |
Additional Resources: Download Spec Sheet ↗
Residential landscapes, modern backyards, pet-friendly spaces, polished outdoor living areas.
Enter quantity in Sqft
Your order will include approximately 3 sqft of overage for cuts and fitting.