Tips NY Pro Stroke/ 60oz
Original price
$3.59
-
Original price
$3.59
Original price
$3.59
$3.59
-
$3.59
Current price
$3.59
The TIPS collection is engineered for golf performance, with each surface designed to support consistent ball roll, reliable footing, and repeatable play across putting and practice applications.
A nylon putting surface offering smooth ball roll and refined feel for serious practice and home putting greens.
| SKU | 455SG-300 |
|---|---|
| Type | Tips & Dura Putt |
| Material | Nylon |
| Backing | 24 oz/yd² | Stalok/urethane |
| Blade Shape | Texturized NY |
| Face Weight | 40 oz/yd² |
| Total Weight | 60 oz/yd² |
| Pile Height | 0.5 in |
| Roll Size | 15x100 |
| Roll Width | 15 ft |
| Roll Length | 100 ft |
| Unit | sq ft |
Putting greens, home practice greens, residential golf applications.
Enter quantity in Sqft
Your order will include approximately 3 sqft of overage for cuts and fitting.