Summer Rye/ 87oz
The Rye collection provides a dense, natural turf look inspired by traditional rye grass with year-round visual appeal and distinct profile options.
Features a taller, fuller profile that creates a bold, lush lawn appearance, with added substance and visual impact for outdoor spaces.
| SKU | 183SG-338 |
|---|---|
| Type | Rye |
| Material | Polyethylene / Polypropylene |
| Backing | 27 oz/yd² | Stabilized dual layered woven polypropylene/urethane |
| Blade Shape | ne Face Fiber with Relaxed Thatch |
| Face Weight | 60 oz/yd² |
| Total Weight | 87 oz/yd² |
| Pile Height | 2 in |
| Roll Size | 15x100 |
| Roll Width | 15 ft |
| Roll Length | 100 ft |
| Unit | sq ft |
Additional Resources: Download Spec Sheet ↗
Residential landscaping, pool surroundings, lush outdoor enhancements.
Enter quantity in Sqft
Your order will include approximately 3 sqft of overage for cuts and fitting.