Spring Fresh/ 72oz
Spring Fresh
Shawgrass Spring Fresh is designed for dependable residential landscape applications with a natural, vibrant lawn appearance. Its polyethylene fiber construction provides a soft feel underfoot while delivering durable performance for everyday backyard use, play areas, and general landscaping projects.
Fiber Type: Polyethylene
Tufted Pile Height: 1.50in
Color(s): Field Green / Olive with Natural Thatch
Total Weight | Face Weight: 67oz/yd² | 40oz/yd²
Backing Matrix: Dual-Layer Woven Polypropylene | Urethane
| SKU | 149SG-300 |
|---|---|
| Type | Spring |
| Material | PE |
| Blade Shape | PE Slit Film |
| Face Weight | 48 oz/yd² |
| Total Weight | 72 oz/yd² |
| Pile Height | 0.75 in |
| Roll Size | 15x125 |
| Roll Width | 15 ft |
| Roll Length | 125 ft |
| Unit | sq ft |
Enter quantity in Sqft
Your order will include approximately 3 sqft of overage for cuts and fitting.