Spring Choice/ 44oz
Spring Choice / 44oz – Lawn Green
Spring Choice Lawn Green is designed for budget-friendly landscape installations while maintaining a clean, natural grass appearance. Its polyethylene fiber construction provides dependable durability and color consistency for residential lawns, play areas, and general landscape applications.
Fiber Type: Polyethylene
Tufted Pile Height: 1.50in
Color(s): Lawn Green
Total Weight | Face Weight: 71oz/yd² | 44oz/yd²
Backing Matrix: Dual-Layer Woven Polypropylene | Urethane
| SKU | 150SG-301 |
|---|---|
| Type | Spring |
| Material | PP |
| Blade Shape | Texturized PP |
| Face Weight | 24 oz/yd² |
| Total Weight | 44 oz/yd² |
| Pile Height | 0.38 in |
| Roll Size | 12x100 |
| Roll Width | 12 ft |
| Roll Length | 100 ft |
| Unit | sq ft |
Enter quantity in Sqft
Your order will include approximately 3 sqft of overage for cuts and fitting.