Solana 75/ 101oz
Solana products are engineered with blended tones and soft fibers that closely resemble natural grass, creating a comfortable, inviting surface for everyday use.
Offers a fuller, plusher surface with added visual depth and more cushioned underfoot feel.
| SKU | 544SG |
|---|---|
| Type | Solana |
| Material | Polyethylene / Polypropylene |
| Backing | 26 oz/yd² | Stabilized dual layered woven polypropylene/urethane |
| Face Weight | 75 oz/yd² |
| Total Weight | 101 oz/yd² |
| Pile Height | 2 in |
| Roll Size | 15 x 100 |
| Roll Width | 15 ft |
| Roll Length | 100 ft |
| Unit | sq ft |
Additional Resources: Download Spec Sheet ↗
Residential landscapes, everyday outdoor use, general landscaping, lush lawns.
Enter quantity in Sqft
Your order will include approximately 3 sqft of overage for cuts and fitting.