Seaside Carmel, Tips Elite/ 59oz
Original price
$0.00
-
Original price
$0.00
Original price
$0.00
$2.85
$2.85
-
$2.85
Current price
$2.85
Availability:
In stock
Availability:
Out of stock
TIPS Elite Putt
TIPS Elite Putt delivers the fastest, most controlled putting surface in the collection. Its low-profile construction is designed for precision roll and tournament-style play.
| SKU | 229SG |
|---|---|
| Type | Tips & Dura Putt |
| Material | Polyethylene |
| Backing | 24 oz/yd² | Stalok/urethane |
| Blade Shape | Texturized PE |
| Face Weight | 35 oz/yd² |
| Total Weight | 59 oz/yd² |
| Pile Height | 0.375 in |
| Roll Size | 15x100 |
| Roll Width | 15 ft |
| Roll Length | 100 ft |
Additional Resources: Download Spec Sheet ↗
Putting greens, golf practice areas, tournament-style play, residential and commercial golf.