Elevate 45 5MM/ 129oz
Original price
$0.00
-
Original price
$0.00
Original price
$0.00
$4.75
$4.75
-
$4.75
Current price
$4.75
Availability:
In stock
The Elevate and Pro Court collections are built for training and performance environments designed to withstand continuous use in athletic and fitness spaces.
Foam-backed version of Elevate 45 with enhanced cushioning for high-impact training applications.
| SKU | 394SG |
|---|---|
| Type | Elevate |
| Material | Polyethylene / Nylon (5MM Foam Backing) |
| Backing | Foam-backed (5mm) | Polypropylene/urethane |
| Blade Shape | PE Slit Film with NY Thatch |
| Face Weight | 45 oz/yd² |
| Total Weight | 129 oz/yd² |
| Pile Height | 0.75 in |
| Roll Size | 15x100 |
| Roll Width | 15 ft |
| Roll Length | 100 ft |
High-impact training, gyms, indoor athletic facilities requiring extra cushion.