Elevate 28 NY 5MM/ 107oz
Original price
$4.09
-
Original price
$4.09
Original price
$4.09
$4.09
-
$4.09
Current price
$4.09
The Elevate and Pro Court collections are built for training and performance environments designed to withstand continuous use in athletic and fitness spaces.
Foam-backed version of Elevate 28 NY, providing additional cushioning underfoot for impact-heavy training environments.
| SKU | 411SG-500 |
|---|---|
| Type | Elevate |
| Material | Nylon (5MM Foam Backing) |
| Backing | Foam-backed (5mm) | Polypropylene/urethane |
| Blade Shape | Texturized NY |
| Face Weight | 28 oz/yd² |
| Total Weight | 107 oz/yd² |
| Pile Height | 0.5 in |
| Roll Size | 15x100 |
| Roll Width | 15 ft |
| Roll Length | 100 ft |
| Unit | sq ft |
High-impact training, functional fitness, indoor athletic facilities requiring extra cushion.
Enter quantity in Sqft
Your order will include approximately 3 sqft of overage for cuts and fitting.