Journey/ 67oz
Journey / 67oz
Shawgrass Journey is designed for dependable residential landscape installations. Its polyethylene fiber system with texturized thatch creates a natural lawn appearance while providing durable performance for everyday foot traffic and outdoor living spaces.
Fiber Type: Polyethylene / Polypropylene Thatch
Tufted Pile Height: 1.38in
Color(s): Field Green / Olive with Tan Thatch
Total Weight | Face Weight: 67oz/yd² | 40oz/yd²
Backing Matrix: 27oz/yd² | Stabilized Dual-Layer Woven Polypropylene / Urethane
| SKU | 250SG-320 |
|---|---|
| Type | Journey |
| Material | PE |
| Blade Shape | C Blade |
| Face Weight | 40 oz/yd² |
| Total Weight | 67 oz/yd² |
| Pile Height | 1.38 in |
| Roll Size | 15x100 |
| Roll Width | 15 ft |
| Roll Length | 100 ft |
| Unit | sq ft |
Enter quantity in Sqft
Your order will include approximately 3 sqft of overage for cuts and fitting.