Foundations Liberty/ 73oz
The Foundations collection delivers dependable turf solutions with a traditional lawn look. Designed to support daily household and residential use, these styles offer practical options that balance appearance, performance, and value.
A balanced lawn profile with natural finish. Moderate height and weight provide a classic appearance suitable across residential landscapes.
| SKU | 466SG-321 |
|---|---|
| Type | Foundations |
| Material | Polyethylene / Polypropylene |
| Backing | 23 oz/yd² | Stabilized dual layered woven polypropylene/urethane |
| Blade Shape | ne Face Fiber with Relaxed Thatch |
| Face Weight | 50 oz/yd² |
| Total Weight | 73 oz/yd² |
| Pile Height | 1 in |
| Roll Size | 15x100 |
| Roll Width | 15 ft |
| Roll Length | 100 ft |
| Unit | sq ft |
Additional Resources: Download Spec Sheet ↗
Residential landscapes, classic lawn appearance, household use.
Enter quantity in Sqft
Your order will include approximately 3 sqft of overage for cuts and fitting.