Momentum Pro 2.0/ 69oz
Momentum Pro 2.0 / 69oz
Shawgrass Momentum Pro 2.0 is designed for high-performance landscape and multipurpose turf applications. Its durable polyethylene fiber construction delivers a natural appearance with the strength needed to handle everyday foot traffic while maintaining a lush, upright look.
Fiber Type: Polyethylene
Tufted Pile Height: 2.0 in
Color(s): Field Green / Olive Blend
Total Weight | Face Weight: 92oz/yd² | 69oz/yd²
Backing Matrix: Dual-Layer | Urethane
Momentum Pro 2.0 Spec Sheet →
| SKU | 027SG-100 |
|---|---|
| Type | Momentum |
| Material | PE |
| Face Weight | 41 oz/yd² |
| Total Weight | 69 oz/yd² |
| Pile Height | 2 in |
| Roll Size | 15x200 |
| Roll Width | 15 ft |
| Roll Length | 200 ft |
| Unit | sq ft |
Enter quantity in Sqft
Your order will include approximately 3 sqft of overage for cuts and fitting.