Momentum Pro 1.75/ 68oz
Momentum Pro 1.75 / 68oz
Shawgrass Momentum Pro 1.75 is engineered for natural-looking landscape turf applications that require durability and long-term performance. Its polyethylene fiber construction provides a soft, realistic lawn appearance while maintaining strength and resilience for everyday residential and commercial use.
Fiber Type: Polyethylene
Tufted Pile Height: 1.75 in
Color(s): Field / Olive Blend
Total Weight | Face Weight: 91oz/yd² | 68oz/yd²
Backing Matrix: Dual-Layer | Urethane
Momentum Pro 1.75 Spec Sheet →
| SKU | 292G-100 |
|---|---|
| Type | Momentum |
| Material | PE |
| Face Weight | 40 oz/yd² |
| Total Weight | 68 oz/yd² |
| Pile Height | 1.75 in |
| Roll Size | 15x200 |
| Roll Width | 15 ft |
| Roll Length | 200 ft |
| Unit | sq ft |
Enter quantity in Sqft
Your order will include approximately 3 sqft of overage for cuts and fitting.