Imagination Discovery/ 62oz
Imagination and Playcolor are designed for safe, high-use play environments. These systems support creative layouts while delivering durability for playground applications.
Balances safety with active play. Construction supports impact protection while maintaining natural turf appearance across high-traffic areas.
| SKU | 356SG-320 |
|---|---|
| Type | Imagination |
| Material | Polyethylene / Polypropylene |
| Backing | 24 oz/yd² | Stalok/urethane |
| Blade Shape | PE Slit Film with PP Thatch |
| Face Weight | 38 oz/yd² |
| Total Weight | 62 oz/yd² |
| Pile Height | 1 in |
| Roll Size | 15x100 |
| Roll Width | 15 ft |
| Roll Length | 100 ft |
| Unit | sq ft |
Additional Resources: Download Spec Sheet ↗
Playgrounds, schools, parks, high-traffic play areas.
Enter quantity in Sqft
Your order will include approximately 3 sqft of overage for cuts and fitting.