Imagination Creativity/ 74oz
Imagination and Playcolor are designed for safe, high-use play environments. These systems support creative layouts while delivering durability for playground applications.
Offers added height and density for enhanced surface coverage in playground settings, supporting imaginative layouts in high-use areas.
| SKU | 355SG-330 |
|---|---|
| Type | Imagination |
| Material | Polyethylene / Polypropylene |
| Backing | 24 oz/yd² | Stalok/urethane |
| Blade Shape | PE Slit Film with PP Thatch |
| Face Weight | 50 oz/yd² |
| Total Weight | 74 oz/yd² |
| Pile Height | 1.5 in |
| Roll Size | 15x100 |
| Roll Width | 15 ft |
| Roll Length | 100 ft |
| Unit | sq ft |
Additional Resources: Download Spec Sheet ↗
Playgrounds, schools, parks, high-use play areas.
Enter quantity in Sqft
Your order will include approximately 3 sqft of overage for cuts and fitting.