ProCourt/ 77oz
Original price
$3.13
-
Original price
$3.13
Original price
$3.13
$3.13
-
$3.13
Current price
$3.13
Pro Court is engineered for multi-sport court applications with consistent traction for stable playing surfaces.
Engineered for multi-sport court applications with consistent traction for stable playing surfaces.
| SKU | 431SG-320 |
|---|---|
| Type | ProCourt |
| Material | Polyethylene |
| Backing | 27 oz/yd² stabilized dual-layered woven polypropylene/urethane |
| Face Weight | 50 oz/yd² |
| Total Weight | 77 oz/yd² |
| Pile Height | 0.75 in |
| Roll Size | 15x132 |
| Roll Width | 15 ft |
| Roll Length | 132 ft |
| Unit | sq ft |
Additional Resources: Download Spec Sheet ↗
Tennis, pickleball, multi-sport courts, athletic playing surfaces.
Enter quantity in Sqft
Your order will include approximately 3 sqft of overage for cuts and fitting.