Elevate 45/ 70oz
The Elevate and Pro Court collections are built for training and performance environments designed to withstand continuous use in athletic and fitness spaces.
Offers enhanced cushioning and height for forgiving training surfaces that support dynamic movement while maintaining durability.
| SKU | 412SG-300 |
|---|---|
| Type | Elevate |
| Material | Polyethylene / Nylon |
| Backing | 25 oz/yd² stabilized dual-layered woven polypropylene/urethane |
| Blade Shape | PE Slit Film with NY Thatch |
| Face Weight | 45 oz/yd² |
| Total Weight | 70 oz/yd² |
| Pile Height | 0.75 in |
| Roll Size | 15x100 |
| Roll Width | 15 ft |
| Roll Length | 100 ft |
| Unit | sq ft |
Additional Resources: Download Spec Sheet ↗
High-traffic fitness environments, training facilities, multi-purpose athletic spaces.
Enter quantity in Sqft
Your order will include approximately 3 sqft of overage for cuts and fitting.