Accelerate 62/ 89oz
Original price
$0.00
-
Original price
$0.00
Original price
$0.00
$3.69
$3.69
-
$3.69
Current price
$3.69
Availability:
In stock
Availability:
Out of stock
Accelerate 62
Made with the gym or indoor sporting venue in mind and built to hold up to the wear of constant use and training, the Accelerate Series raises the bar for athletic facilities.
| Product Weight: | 89 oz/sqyd |
| Pile Height: | 0.75 in |
| Backing Type: | Polythylene/Nylon |
| Color: | 320 Field Green/Olive |
| SKU | 453SG-320 |
|---|---|
| Type | Accelerate |
| Material | Polyethylene / Polypropylene |
| Backing | 27 oz/yd² | Stabilized dual layered woven polypropylene/urethane |
| Blade Shape | PE with PP Thatch |
| Face Weight | 62 oz/yd² |
| Total Weight | 89 oz/yd² |
| Pile Height | 0.75 in |
| Roll Size | 15x100 |
| Roll Width | 15 ft |
| Roll Length | 100 ft |
Additional Resources: Download Spec Sheet ↗
Speed and agility training, quick-transition activities, controlled movement environments. Indoor athletic facilities, training rooms, gyms.